Tragiczny wypadek w Puszczykowie - śmiertelne zderzenie karetki z pociągiem

3 kwietnia 2019 r. na przejeździe kolejowym w Puszczykowie (woj. wielkopolskie pow. poznański) doszło do tragicznego w skutkach zderzenia karetki pogotowia ratunkowego z pociągiem Intercity relacji Katowice-Gdynia.Przed godziną 16 karetka pogotowia transportowego jadąca z Poznania do szpitala w Puszczykowie, po pacjenta z chorobą wieńcową, wjechała na przejazd kolejowy. Według świadków samochód mimo, że nie wiózł pacjenta, jechał na sygnale i wjechał pod zamykające się rogatki utykając pomiędzy nimi. Kierowca karetki przez ok 40 sekund próbował najpierw się wydostać po drugiej stronie przejazdu, a następnie ustawić auto równolegle do torów. Załoga nie próbowała opuścić pojazdu. W miejscu wypadku pociągi Intercity nie zatrzymują się w związku z czym mijają stację z bardzo dużą prędkością. W wyniku uderzenia karetka transportowa z bardzo dużą siłą została przygnieciona do betonowego peronu. Auto zostało całkowicie zmiażdżone. Do wyciągnięcia załogi konieczny był ciężki sprzęt. Niestety 2 osoby z załogi zginęły na miejscu. 40 letni ratownik medyczny oraz 30 letni lekarz. Kierowca pojazdu z ciężkimi obrażeniami przeżył, a po wyciągnięciu przez strażaków był przytomny. Został on natychmiast przetransportowany do szpitala w Puszczykowie. Lekarze określają jego stan na średnio ciężki. Nikt z ok 100 pasażerów i załogi pociągu nie odniósł obrażeń w tym wypadku.


Na filmach z monitoringu widać, że kierowca karetki próbował ustawić pojazd równolegle do torów, ale niestety w ostatniej fazie wykonywania manewru prawdopodobnie zgasł mu samochód.


Uderzenie było na tyle silne, że pociąg częściowo wypadł z torów. Ruch na tej trasie jest wstrzymany. Koleje wdrożyły autobusowe połączenia zastępcze, a pasażerowie muszą się liczyć z dużymi opóźnieniami. Utrudnienia w ruchu potrwają jeszcze kilka godzin. Przejazd kolejowy w Puszczykowie i jego okolica są również zamknięte dla ruchu samochodów. Policja i straż miejska zablokowały drogę dojazdową, przez co w godzinach szczytu na trasie Poznań - Mosina, w okolicy 2 - 3 kilometrów od stacji, powstały długie korki w obu kierunkach.Na przejeździe znajduje się monitoring, którego nagrania zostały już zabezpieczone przez policję i posłużą do wyjaśnienia przyczyn wypadku.

Ocena: 5/5 na podstawie 9 opinii użytkowników