Mosina - położenie miasta

Mosina jest niedużym miasteczkiem położonym blisko stolicy Wielkopolski. Wyróżnia ją bliskość natury i sąsiedztwo Wielkopolskiego Parku Narodowego, Warty oraz duża ilość szybkich połączeń z Poznaniem. Miejsce to posiada wiele urokliwych zakątków i jest ciekawym wyborem dla osób, które szukają małomiasteczkowego życia, ale jednocześnie chcą pracować w Poznaniu lub nie chcą rezygnować z atrakcji, które się tam mieszczą.

Gmina Mosina - położenie

Gmina Mosina leży w południowej części powiatu poznańskiego, w województwie wielkopolskim (wcześniej w latach 1975 - 1998 należała ona do województwa poznańskiego). Składa się ona z 21 sołectw:

Gmina Mosina leży na Nizinie Wielkopolskiej, a zajmowany przez nią obszar znajduje się na aż trzech jej regionach wyodrębnionych po przez podział na jednostki geomorfologiczne wg Bogumiła Krygowskiego:

Pradolina Warszawsko - Berlińska

Do pradoliny Warszawsko - Berlinskiej zaliczane są tereny o kotlinowatym charakterze. Obszar ten obejmuje odcinek Śremski znajdujący się po wschodniej stronie miasta Mosina, odcinek Obrzański leżacy na zachód od miejscowości, oraz dolinę odcinka przełomowego rzeki Warty, który znajduje się na północ od miasta. Południowa część Pradoliny Warszawsko - Berlińskiej otoczona jest Pojezierzem Krzywińskim, które stanowi część Równiny Kościańskiej.

Wysoczyzna Gnieźnieńska

Część gminy położona na tym terenie obejmuje Równinę Średzką i równinę sandrową, które są subregionami. Pierwszy z tych obszarów jest wysoczyzną dennomorenową płaską wyniesioną do rzędnej ca 80 m. n.p.m., a drugi obejmuje okolice Babek i Daszewic na rzędnej ca 70 m. n.p.m.

Wysoczyzna Poznańska

Ostatni obszar Gminy Mosina położony jest na obszarze zwanym Pagórkami Stęszewskimi, na którym znajduje się wysoczyzna morenowa porozcinana rynnami jeziornymi. Składa się ona również z licznych pagórków czołowomorenowych, których kształt został zmieniony przez działanie lądolodu. Ten obszar gminy jest mocno urozmaicony, a różnice wysokości (tzw. deniwelacje) mogą sięgać tu nawet 30 metrów.Dojazd do Mosiny

Do Mosiny można dostać się na wiele różnych sposobów. Dojazd tu jest możliwy niemal wszystkimi środkami transportu.

Dojazd samochodem

Poznań - Mosina

Jadąc od Poznania (Wilda) przez Luboń należy kierować się prosto Drogą Wojewódzką 430, która wjeżdża do Mosiny od północy.
Alternatywnie do gminy można dotrzeć również jadąc ze stolicy Wielkopolski (Górczyn) w kierunku Komornik Drogą Wojewódzką 196. Należy z niej zjechać w Komornikach na ulicę Nizinną, która przechodzi w ulicę Komornicką, a następnie ul. Łęczycką, która krzyżuje się z Drogą Wojewódzką 430. By dotrzeć do Mosiny właśnie tą trasą należy się kierować na południe skręcając z ulicy Łęczyckiej w prawo.
W przypadku przegapienia skrzyżowania z ulicą Nizinną, można poruszać się Drogą Wojewódzką 196 do Stęszewa, a następnie na rondzie skręcić w Drogę Wojewódzką 306, która w Dymaczewie Nowym przechodzi w Drogę Wojewódzką 431. Tą trasą dostaniemy się do Mosiny od południowego zachodu.
Ostatnią drogą, którą można się tu dostać z Poznania (Starołęka) jest trasa wzdłuż Warty przez Czapury. Prowadzi ona ulicą Starołęcką, która następnie przechodzi w Poznańską i wiedzie aż do Rogalinka. W miejscowości tej krzyżuje się ona z Drogą Wojewódzką 431, w którą należy skręcić w prawo na zachód. Droga ta dociera do Mosiny od północnego wschodu.

Dojazd autobusem

Do Mosiny można dostać się z Poznania dwoma liniami podmiejskimi:

Alternatywnym połączeniem autobusowym jest PKS, który kursuje z Poznania przez Luboń, Łęczycę, Puszczykowo do Mosiny.

Dojazd pociągiem

Do Mosiny można również dotrzeć poruszając się pociągiem z Poznania. Mosina leży na trasie Poznań - Wrocław i zatrzymują się w niej wszystkie pociągi regionalnie. Na stacji kolejowej w Mosinie nie zatrzymują się pociągi Intercity.

Dojazd rowerem

Mosina jest również dobrze skomunikowana z okolicznymi miejscowościami jeżeli chodzi o trasy rowerowe. Trasa rowerowa z Poznania wiedzie z Wildy, przez Luboń, Łęczycę, Puszczykowo i trafia do Mosiny z północy.

Droga wodna

Ciekawą i nietypową trasą, którą można dotrzeć z Poznania do Mosiny jest droga wodna. Wybierając kajaki i udając się na południe Wartą pokonamy bardzo malowniczą trasę. Płynąc wijącą się rzeką zaraz za mostem w Rogalinku należy skręcić w Kanał Mosiński, który biegnie do samego centrum Mosiny.